obraz
Wyszukajstrzalki
Kategoriestrzalki
Autorzystrzalki
Wydawcystrzalki
Nowośćstrzalki
 • 00000 okladka
  29.00 25.00 PLN
 • 00000 okladka
  14.00 PLN
 • 00000 okladka
  14.00 PLN
 • 00000 okladka
  14.00 PLN
 • 00000 okladka
  14.00 PLN
 • 00000 okladka
  29.00 25.00 PLN
 • 00000 okladka
  16.50 PLN
 • 00000 okladka
  16.50 PLN
 • 00000 okladka
  32.00 26.00 PLN
 • 00000 okladka
  44.00 36.00 PLN
Zobacz wszystkie nowości
Nowość

Po naszej stronie lustra. Tajemnice życia. Złamana symetria Wszechświata. Wydanie II, rozszerzone

Wydawnictwo:Tutor
ISBN: 978-83-89563-72-9
Format: B5
Okładka: miękka
Liczba stron: 280
Rok wydania: 2016
Dostępność: Dostępny


Promocja
32.00 26.00 PLN

Około 13,8 mld lat temu, coś się zaczęło. Z małego punktu zaczęła się ekspansja naszego Wszechświata - wykreowała się czasoprzestrzeń i materia. To najbardziej tajemniczy moment w historii, Fred Hoyle prześmiewczo nazwał go "Big Bang" - Wielki Wybuch.

Głównym wątkiem tej książki jest historia odkrywania budowy Wszechświata, jego ekspansji, a w szczególności symetrii i asymetrii z jakimi mamy do czynienia w naszym otoczeniu. Mam tu na myśli symetrię względem czasu, ładunku i zwierciadła. Czy zjawiska fizyczne i chemiczne przebiegały by tak samo gdybyśmy mogli cofać czas lub zmienić cząstkom ładunek? W jednym świecie czas biegłby do tyłu w drugim protony byłyby ujemne, a elektrony dodatnie - żylibyśmy w świecie antymaterii.

Czy Alicja mogłaby żyć w Krainie po Drugiej Stronie Lustra? Żyjemy w cywilizacji, która wytworzyła zegarki prawoskrętne. We wszystkich krajach ruch samochodowy jest jednostronny - prawostronny lub lewostronny. Wybór niewłaściwego pasa ruchu kończy się tragicznie. Około 90% ludzi jest praworęcznych. Przyroda wybrała jako podstawowe cegiełki budujące organizmy żywe molekuły jednego rodzaju. Większość cząsteczek organicznych jest chiralna, czyli mają się do siebie tak, jak dłoń prawa do lewej. Są jak przedmiot i jego lustrzane odbicie, które z się wzajemnie nie nakładają. Tak, jak większość mechanizmów i konstrukcji zbudowanych przez człowieka jest ze śrub prawoskrętnych, tak Natura zbudowała nas z cząsteczek do siebie przestrzennie pasujących - homochiralnych. W książce tej najszerzej opisuję historię odkrywania naszej biochemicznej homochiralności oraz ważne konsekwencje tego wyboru dla naszego życia. Brak tej wiedzy doprowadził w latach 50. ubiegłego wieku do tragedii talidomidowej.

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w ostatnim roku XX wieku. Od tego czasu upłynęło 16 lat. We współczesnej historii rozwoju nauk przyrodniczych, to długi okres czasu. Dynamiczny rozwój wszystkich dyscyplin naukowych, w tym informatyki i techniki umożliwia prowadzenie wielokierunkowych badań na skalę nigdy wcześniej niemożliwą. Dotyczy to badania najdalszych zakątków Wszechświata oraz najmniejszych cząstek elementarnych.

Dzięki współczesnym wyrafinowanym badaniom uczeni wciąż uzyskują nowe dane, potwierdzają wcześniejsze hipotezy, ale obserwują też nowe zjawiska, które rodzą kolejne pytania i wątpliwości. Początek XXI wieku umocnił teorię Wielkiego Wybuchu oraz Modelu Standardowego. Określono masę neutrin, potwierdzono istnienie bozonu Higgsa i dokonano po raz pierwszy potwierdzonych detekcji fal grawitacyjnych.

Z drugiej strony, uczeni wciąż nie mają pomysłu jak zunifikować wszystkie oddziaływania w ramach Modelu Standardowego, czyli połączyć w jedną spójną teorię oddziaływania grawitacyjne (dobrze opisywane przez ogólną teorię względności) z innymi oddziaływaniami: elektromagnetycznymi, jądrowymi słabymi i jądrowymi silnymi, które dobrze opisuje mechanika kwantowa. Nie wiadomo też, dlaczego Wszechświat się rozszerza i dlaczego szybkość tego rozszerzania rośnie. Nie zgadza się też bilans materii we Wszechświecie - widać jej za mało. Zakłada się, że znaczną część materii i energii stanowią ciemna materia i ciemna energia. Ciemne, czyli takie, których nie udało się jeszcze badaczom zarejestrować i których detekcja jest bardzo trudna.

Wiele zagadek wprowadziło zastosowanie teorii kwantów do opisu zjawisk zachodzących w świecie fal i cząstek elementarnych. Przenoszenie zjawisk kwantowych do makroskopowego świata pokazuje możliwość zachodzenia zjawisk sprzecznych ze zdrowym rozsądkiem. Ironiczną ilustracją jednego ze zjawisk kwantowych jest kot Schrödingera.

Obecne wydanie II książki "Po naszej stronie lustra" zostało zaktualizowane i rozszerzone o nowe rozdziały oraz wzbogacone o wiele fotografii, które stały się publicznie dostępne w Internecie. To jest także rewolucyjna zmiana, jaka nastąpiła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Łatwość w docieraniu do źródeł informacji, dostępność do opracowań naukowych, prawie nieograniczona możliwość wymiany poglądów i kontaktów pomiędzy ludźmi. Możliwość poznania wielu utworów i oddalonych miejsc, a jednocześnie możliwość przedstawiania i publikowania własnych prac. Gorszą stroną tej zmiany jest łatwość manipulowania odbiorców poprzez zamieszczanie w Internecie i rozsyłanie fałszywych informacji. W "Postscriptum" opisuję w jaki sposób zostałem sam zmanipulowany powtarzając w książce "Magiczna chemia" nieprawdziwe fakty cytowane przez innych autorów. Jak mawiał minister propagandy Rzeszy Niemieckiej "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą". Należy o tym pamiętać, zwłaszcza teraz. W Internecie powtórzenie kłamstwa tysiąc razy zajmuje ułamki sekund.

Niniejsza książka jest pracą popularnonaukową, przeznaczoną dla szerokiego kręgu Czytelników - głównie maturzystów i studentów nauk przyrodniczych, którzy chcieliby szerzej poznać przedstawiane zagadnienia. Z drugiej strony charakter popularnonaukowy usprawiedliwić może zabawne ilustracje i komentarze oraz uproszczone sformułowania.

Na koniec chciałbym zachęcić do zapoznania się z treścią książek popularnonaukowych zawartych w bibliografii. Stanowią one pełne i kompetentne rozszerzenie zagadnień, które niekiedy tylko sygnalizuję w tej książce.

Zapraszam do lektury wydania II książki "Po naszej stronie lustra".

dr Zdzisław Głowacki

Opinie